دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی یکی از واحدهای دانشگاهی فعال و پیشرو دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی است که سال ۱۳۸۲ راه‌اندازی و با دو رشته کامپیوتر و کاردانی حسابداری و تعداد ۶ هیئت علمی بورسیه و حدود ۱۵۰ نفر دانشجو آغاز به فعالیت کرد. موقعیت استراتژیک این دانشگاه و قرارگیری در دل شهرک‌های متعدد صنعتی و شرکت‌های بزرگ منطقه موقعیت ممتازی را برای این واحد دانشگاهی ایجاد کرده است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی از واحدهای دانشگاهی فعال و پیشرو در استان آذربایجان‌شرقی سال ۱۳۸۲ با دو رشته کامپیوتر و کاردانی حسابداری فعالیت خود را آغاز کرد.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی | ارتباط مؤثر با صنعت

گروه استان‌های خبرگزاری آنا، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی یکی از واحدهای دانشگاهی فعال و پیشرو دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی است که سال ۱۳۸۲ راه‌اندازی و با دو رشته کامپیوتر و کاردانی حسابداری و تعداد ۶ هیئت علمی بورسیه و حدود ۱۵۰ نفر دانشجو آغاز به فعالیت کرد.

موقعیت استراتژیک این دانشگاه و قرارگیری در دل شهرک‌های متعدد صنعتی و شرکت‌های بزرگ منطقه موقعیت ممتازی را برای این واحد دانشگاهی ایجاد کرده است.

شهر ایلخچی در ۲۰ کیلومتری غربی مرکز استان آذربایجان‌شرقی قرار گرفته، همدلی مردمان با فرهنگ و دانش‌دوست و تعامل مسئولان پرتلاش، موجب موفقیت‌های هرچه بیشتر این دانشگاه را فراهم آورده است.

واحد دانشگاهی ایلخچی نزدیک‌ترین دانشگاه به مرکز استان بوده و به‌دلیل برخورداری از نیروی انسانی کارآمد، شامل اعضای هیئت علمی و کارکنان، زیرساخت‌های مناسب، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های مجهز، مرکز رشد فعال، آزمایشگاه توسعه سیستم‌های رباتیک و مرکز تحقیق و توسعه تخصصی سیستم‌های ترمز که تنها مرکز تحقیقات در این حوزه با تجهیزات منحصربه‌فرد در کشور است، خود را به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشرو و فناور در سطح استان مطرح کرده است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی | ارتباط مؤثر با صنعت

این واحد دانشگاهی در راستای فعالیت مأموریت‌محور و توانمندی‌های فناوری روباتیک علاوه بر کسب مقام‌های متعدد ملی و بین‌المللی در این حوزه با رویکرد تجاری‌سازی نسبت به عقد قرارداد با شرکت‌های گروه خودروسازی و صنایع مرتبط اقدام کرده است و همواره تلاش کرده تا با توجه به کیفیت و رعایت استانداردهای آموزشی و پژوهشی در راستای نیازهای ضروری کشور گام بردارد.

اکنون حدود هزار و ۸۹۰ دانشجو در ۸۹ رشته تحصیلی در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی و تحصیلات تکمیلی و با همراهی ۳۰ عضو هیئت علمی در این واحد دانشگاهی مشغول به تحصیل هستند، کسب عوان‌های متعدد ملی و بین‌المللی در حوزه‌های مختلف پژوهشی فقط گوشه‌ای از عملکرد درخشان این واحد دانشگاهی است.

لازم به ذکر است این واحد دانشگاهی از بدو راه‌اندازی تاکنون حدود ۷ هزار و ۵۰۰ فارغ التحصیل داشته است.

چشم‌انداز

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی دانشگاه نسل سوم با بهره‌گیری از سیستم‌های مدرن آموزشی و پژوهشی و پیشگام در توسعه علم و فناوری در سطح استانی، ملی و منطقه‌ای مأموریت‌هایی برای خود تعریف کرده است.

مأموریت‌ها

تربیت نیروی انسانی مؤثر و کارآفرین برای توسعه و پیشبرد اهداف کلان صنعتی و اقتصادی کشور، ارتباط مؤثر با صنعت و جامعه، پژوهش هدفمند با نگاه مسئله‌محور در راستای پاسخگویی نیازهای ضروری کشور، هدایت پژوهش‌های دانشگاه به سوی ایده‌پردازی و تجاری‌سازی، ارتقا و توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، ارتقای توان مالی با رویکرد توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی آنها و عقدقراردادهای پژوهشی و صنعتی از مهم‌ترین مأموریت‌هایی است که این واحد دانشگاهی برای خود تعریف کرده است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی | ارتباط مؤثر با صنعت

گسترش همکاری‌های آموزشی با نگاه مهارت‌محور،توسعه مرکز رشد و حمایت از ایده‌های نوآورانه و پرورش آنها، ایجاد و توسعه مراکز تحقیق تخصصی به‌ویژه در حوزه صنایع مرتبط با خودرو از دیگر مأموریت‌های این دانشگاه است.

موفقیت‌های شاخص در یک نگاه

مقام سوم مسابقات جهانی روبوکاپ آلمان در لیگ ربات انسان‌نمای بزرگسال ۲۰۱۶، مقام سوم مسابقات جهانی روبوکاپ ژاپن در لیگ ربات انسان‌نمای بزرگسال ۲۰۱۷، مقام چهارم مسابقات جهانی روبوکاپ کانادا در لیگ روبات انسان‌نمای بزرگسال ۲۰۱۸، مقام برتر مسابقات بین‌المللی روبوکاپ آسیا و اقیانوسیه در لیگ روبات انسان‌نمای بزرگسال ۲۰۱۸، مقام دوم و سوم مسابقات بین‌المللی روبوکاپ آسیا و اقیانوسیه در لیگ روبات‌های نمایشی ۲۰۱۸ از مهم‌ترین موفقیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی است

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی | ارتباط مؤثر با صنعت

مقام نخست مسابقات بین‌المللی روبونیت در لیگ روبات‌های پرنده سرعتی ۲۰۱۹، مقام نخست مسابقات بین‌المللی روبوکاپ آزاد ایران در لیگ روبات انسان‌نمای بزرگسال  ۲۰۱۵،  ۲۰۱۷  و ۲۰۱۸، مقام واحد برتر دانشگاهی میان واحدهای هم‌تراز دانشگاه آزاد اسلامی کشور در جشنواره فرهیختگان سال۱۳۹۴، مقام نخست مسابقات ملی آب شیرین‌کن‌های خورشیدی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال۱۳۹۴ گوشه دیگری از موفقیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی است.

کسب مقام برتر تیم روباتیک در جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی در سال۱۳۹۶، مقام دوم مسابقات خلاقیت روباتیک در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران در سال ۱۳۹۵، مقام دوم مسابقات کشوری سازه‌های فولادی به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران در سال ۱۳۹۳، انتخاب باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه به‌عنوان باشگاه برتر در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۶، مقام برتر واحد دانشگاهی در حوزه پژوهشی در جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی در سال۱۴۰۰ از دیگر موفقیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی | ارتباط مؤثر با صنعت

مدیر روابط عمومی دانشگاه: رامین حبیبی

۰۰/۰۲/۱۳